Uppsala Backgammonförenings Hall of Fame

Tidigare vinnare av UBGF:s turneringar och tävlingar

 

Klubbmästerskapet

2023 Main Dan Sandberg
2023 Consolation Micke Nilsson
2022 Main Ali Marankoz
2022 Consolation Dan Sandberg
2019 Main Patrick Kimari
2019 Consolation Cilla Clark
2018 Main Micke Nilsson
2018 Consolation Albert Baghdasarian
2017 Main Ali Marankoz
2017 Consolation Lars Järdö
2016 Main Micke Nilsson
2015 Main Ali Marankoz
2015 Consolation A T Karaman
2014 Main Micke Nilsson
2013 Main Niklas Farhat
2013 Consolation Ali Marankoz
2012 Main Ali Marankoz
2012 Consolation Micke Nilsson
2010 Main Mahmoud Gramin
2009 Main Rizgar Kurdi
2009 Consolation Elias Håkansson
2008 Main Ali Marankoz
2008 Consolation Micke Nilsson
2007 Main Micke Nilsson
2007 Consolation Dennis Nilsson
2006 Main Ulf Kristiansson
2006 Consolation Micke Nilsson

Nyårsrullen

2024 Main Ola Hamring (Stockholm)
2024 Consolation Mats Sandberg (Stockholm)
2023 Main Dennis Nilsson
2023 Consolation Roland Sahlén (Stockholm)
2022 Main Thomas Rönn (Stockholm) 
2022 Consolation Annelie Skoglund (Stockholm)
2020 Roland Sahlén (Stockholm)
2019 Ali Marankoz
2018 Micke Nilsson
2017 Patrick Kimari
2016 Ali Marankoz
2015 Joakim Roggentin (Stockholm)
2014 Ali Marankoz
2013 Dennis Nilsson
2009 Jon Jarl (Stockholm)
2008 Mehmet Özkan
2007 Micke Nilsson
2006 Sven-Olav"Svempa" Norén (Stockholm)

Poängjakten

2023 Hösten Patrick Kimari
2023 Våren Joakim Tengstrand
2022 Hösten Micke Nilsson
2022 Våren Joakim Tengstrand
2021 Hösten Ali Marankoz
2020 Våren (förkortad) Ali Marankoz
2019 Hösten Ali Marankoz
2019 Våren Ali Marankoz
2018 Hösten Joakim Tengstrand
2018 Våren Patrick Kimari
2017 Hösten Joakim Tengstrand
2017 Våren Patrick Kimari
2016 Hösten Ali Marankoz
2016 Våren Ali Marankoz
2015 Hösten Ali Marankoz
2015 Våren Ali Marankoz
2014 Hösten Ali Marankoz
2014 Våren Ali Marankoz
2013 Hösten Ali Marankoz
2013 Våren Ali Marankoz
2012 Hösten Ali Marankoz
2012 Våren Ali Marankoz
2011 Hösten Ali Marankoz
2011 Våren Micke Nilsson
2010 Hösten Micke Nilsson
2010 Våren Micke Nilsson
2009 Hösten Rizgar Kurdi
2009 Våren Rizgar Kurdi
2008 Hösten Rizgar Kurdi
2008 Våren Rizgar Kurdi
2007 Hösten Micke Nilsson
2007 Våren Martin Alm
2006 Hösten Said Haffo
2006 Våren Ali Marankoz
2005 Hösten Nicolas Lysandrides
2005 Våren Einar Tryggvasson
2004 Hösten Said Haffo
2004 Våren Denho Haffo
2003 Hösten Dennis Nilsson
2003 Våren Denho Haffo
2002 Hösten Dan Sandberg

Poängjakten - slutspelet

2023 Hösten Johan Norberg
2023 Våren Joakim Tengstrand
2022 Hösten Siavash Hooshmand
2022 Våren Joakim Tengstrand
2021 Hösten Ali Marankoz
2019 Hösten Johan Norberg
2019 Våren Ali Marankoz
2018 Hösten Mahmoud Gramin
2018 Våren Joakim Tengstrand
2017 Hösten Ali Marankoz
2017 Våren Ali Marankoz
2016 Hösten Mahmoud Gramin
2016 Våren Ali Marankoz
2015 Hösten Mattias Rosendahl
2015 Våren Mahmoud Gramin
2014 Hösten Niklas Farhat
2014 Våren Micke Nilsson
2013 Hösten Ali Marankoz
2013 Våren Niklas Farhat
2012 Hösten Ali Marankoz
2012 Våren Ali Marankoz
2011 Hösten Mahmoud Gramin
2011 Våren Micke Nilsson
2010 Hösten Ali Marankoz
2010 Våren Mahmoud Gramin
2009 Våren Dennis Nilsson
2008 Hösten Göran Karlsson
2008 Våren Mehmet Özkan
2007 Hösten Micke Nilsson
2007 Våren Micke Nilsson
2006 Hösten Rizgar Kurdi
2006 Våren Mats Lindberg
2005 Hösten Mahmoud Gramin
2005 Våren Denho Haffo
2004 Hösten Einar Tryggvason
2004 Våren Martin Alm
2003 Våren Johan Eriksson
2002 Hösten Mahmoud Soltani

Rackis

1995 Robert Ricciutti

Rankingetta vid årets slut

2023 Dennis Nilsson
2022 Ali Marankoz
2021 Ali Marankoz
2020  Ali Marankozs
2019 Patrick Kimari
2018 Ali Marankoz
2017 Ali Marankoz
2016 Ali Marankoz
2015 Ali Marankoz
2014 Ali Marankoz
2013 Ali Marankoz
2012 Ali Marankoz
2011 Micke Nilsson
2010 Rizgar Kurdi
2009 Rizgar Kurdi
2008 Göran Karlsson
2007 Ulf Kristiansson
2006

Ulf Kristiansson

2005 Ulf Kristiansson
2004 Einar Tryggvason

Uppsala Open

2024 Main Henri Virta (Stockholm)
2024 Dubbel Patrick Kimari och Linnea Edlund)
2024 LaGammon Charlie Victor
2013 Main Janne Bergström (Stockholm)
2013 Consolation Mehmet Kirik
2012 Main Micke Nilsson
2012 Consolation Ali Marankoz
2009   Dennis Nilsson
2000   Michael Löfblad (Stockholm)
1999   Johan Aschan (Stockholm))
1998   Staffan Lundh

Uppsalamästerskapet

2024 Dan Sandberg
2023 Johan Norberg
2020 Johan Norberg
2019 Ali Marankoz
2018 Ali Marankoz
2017 Micke Nilsson
2016 Mahmoud Gramin
2015 Martin Alm
2014 Ali Marankoz
2013 Dennis Nilsson
2012 Ali Marankoz
2011 Ali Marankoz
2010 Rizgar Kurdi
2009 Dennis Nilsson
2008 Ulf Kristiansson
2007 Martin Alm
2006

Göran Karlsson

2005 Ulf Kristiansson
2004 Einar Tryggvason
2003 Dennis Nilsson
2002 Örjan Nordhage
2001 Ulf Kristiansson
2000 Martin Alm
1999 Einar Tryggvason
1998 Martin Alm
1997 Joakim Tengstrand
1996 Dan Sandberg
1995 Göran Karlsson
1994 Einar Tryggvason
1993 Göran Karlsson
1992 Jonas Enermo
1991 Göran Karlsson

Williams Cup

2008 Main Manoucher Parchami
2008 Consolation Joakim Nordlindh
2007 Main Dennis Nilsson
2007  Consolation Göran Karlsson
2006 Main Ulf Kristiansson
2006  Consolation Göran Karlsson
2005 Main Sven-Olav "Svempa" Norén (Stockholm)
2005 Consolation Jon Jarl (Stockholm)
2004 Main Rikard Åberg (Stockholm)
2004 Consolation Ulf Kristiansson
2002 Juni Dennis Nilsson
2001 Maj Dan Sandberg

2000

Mars

Jonas Stenmark (Stockholm)

1999 November Teo Hjerten (Stockholm))
1999 April Dennis Nilsson

Västertorgbaren Open

2018 Main Ali Marankoz
2018 Consolation Micke Nilsson
 

 

Pallplaceringar mm i andra turneringar

Spelare som varit rankade som nummer ett på Svenska Backgammonförbundets rankinglista:

Ali Marankoz
Dennis Nilsson
Johan Norberg

SM

År Namn Klass Placering
2024 Patrick Kimari   Vinnare
2024 Johan Norberg   Semifinalist
2011 Rizgar Kurdi   Vinnare, Consolation
2009 Rizgar Kurdi   Vinnare, Consolation
2008 Dennis Nilsson   Vinnare
2004 Robert Ricciutti A Vinnare, Consolation
1999 Einar Tryggvason   Vinnare

SM Speedgammon

År Namn Klass Placering
2022 Micke Nilsson   Trea
2019 Micke Nilsson Tvåa
2019 Laila Leonhardt   Semifinalist
2018 Laila Leonhardt   Vinnare

SM Dubbel (Double Consultation)

År Namn Namn Placering
2019 Johan Norberg Micke Nilsson Semifinalist
2008 Rizgar Kurdi Micke Nilsson Vinnare

SM Dubbel (Double Consultation)

År Namn Namn Placering
2019 Johan Norberg Micke Nilsson Semifinalist
2008 Rizgar Kurdi Micke Nilsson Vinnare

SM Lag Tre-manna

År Namn Klass Placering
2022 Johan Norberg   Semifinalist
2022 Patrick Kimari   Semifinalist
2022 Micke Nilsson   Semifinalist
2019 Laila Leonhardt   Vinnare
2019 Johan Norberg   Tvåa
2019 Micke Nilsson   Tvåa
2018 Laila Leonhardt   Vinnare

SM Lag Fem-manna

År Namn Klass Placering
1997 Robert Ricciutti   Vinnare

SM Mixed  (Double Consultation)

År Namn Namn Placering
1999 Einar Tryggvason Ingunn Tryggvadottir Vinnare

SM by night

År Namn Klass Placering
2019 Laila Leonhardt   Semifinalist

Swedish Open

År Namn Klass Placering
2017 Laila Leonhardt Champ Vinnare
2017 Patrick Kimari Talent Vinnare
2017 Charlie Victor Captain's Trophy (consolation) Tvåa
2008 Ali Marankoz Intermediate Tvåa
2008 Dennis Nilsson Championship Semifinalist, consolation
2008 Micke Nilsson Intermediate Semifinalist, consolation
2007 Ali Marankoz Advanced Vinnare
2007 Nicolas Lysandrides Advanced Vinnare, consolation
2007 Micke Nilsson Advanced Semifinalist, consolation
2004 Robert Ricciutti Advanced intermediate Tvåa
2002 Daniel Hök Beginner Tvåa
2002 Martin Alm Intermediate Tvåa, consolation
2001 Micke Nilsson Beginner Vinnare
2000 Martin Alm Intermediate Semifinalist
1996 Robert Ricciutti Intermediate Semifinalist

Swedish Open Mixed (Double Consultation)

År Namn Namn Placering
1998 Einar Tryggvason Sandra Vogel (DK) Vinnare

Masters-slutspelet

År Namn Klass Placering
1999 Einar Tryggvason   Vinnare

Nordic Open

År Namn Klass Placering
2002 Johan Eriksson Intermediate Tvåa, Last Chance

Oslo Open

År Namn Klass Placering
2003 Martin Alm Advanced Intermediate Vinnare, consolation
2002 Johan Eriksson Advanced Intermediate Vinnare

Gibraltar Backgammon Championship

År Namn Klass Placering
2018 Charlie Victor Consultation Doubles Tvåa (med Conny Eriksson)

Lions Cup

År Namn Klass Placering
2019 Laila Leonhardt Super Jackpot Vinnare

Danske Mesterskab

År Namn Klass Placering
2022 Laila Leonhardt   Vinnare

 Malmö Open

År Namn Klass Placering
2018 Laila Leonhardt Super Jackpot Vinnare

"Beaulieu Challenge " Backgammon Championship

År Namn Klass Placering
2022 Laila Leonhardt Seniors Vinnare


Malta Relax Tournament

År Namn Klass Placering
2011 Rizgar Kurdi Main Vinnare

Backgammon Olympiad/City of Venice

År Namn Klass Placering
1992 Göran Karlsson Intermediate Tvåa

Finnish Open

År Namn Klass Placering
1993 Robert Ricciutti 3-man Vinnare

Broadcast Classic

År Namn Klass Placering
1993 Robert Ricciutti   Vinnare

Cup Alpha

År Namn Klass Placering
1998 Göran Karlsson   Vinnare

 

Uppdaterad